SP 2010., Kvalifikacije, Skupina 6, 11.10.2008, 19:00 h, Harkiv, stadion Metalista, gledatelja: 30.000
Suci: Eric Braamhaar, Brink, Gerritsen (svi Nizozemska)
Ukrajina
Ukrajina
0:0 Hrvatska
Hrvatska

Osvojili bod, izgubili dva

Bernard Jurišić • subota, 11.10.2008.

Hrvatska je u potpunosti nadigrala Ukrajinu na gostovanju u Harkivu, ali nije uspjela ugurati loptu u mrežu domaćina. Ukrajinski junak je vratar Pyatov, a uz pozitivan dojam osvojenog boda ostaje žal za još dva koja smo zaslužili...

Serhiy Kravčenko
84'
Oleksiy Mihayličenko

(do 83')
Slaven Bilić

Hrvatska je u Harkivu pokazala da je bolja reprezentacija od Ukrajine, iako terensku premoć nije pretočila u pogotke i pobjedu koja bi bila puno realnija od konačnih 0:0. Ukrajinci osim nekoliko soloakcija Andriya Ševčenka nisu opasnije ugrozili naša vrata, a na drugoj strani vratar Andriy Pyatov bio je ukrajinski junak večeri. Spasio je nekoliko "mrtvih" šansi naših igrača, a uz to ga je i poljubila sreća u dva pokušaja Ivice Olića koji ga je već bio savladao.

Pred 30.000 ukrajinskih navijača i oko 300 najvjernijih Hrvata koji su prošli tisuće kilometara do Harkiva, jedine opasnosti po naša vrata dogodile su se između 7. i 10. minute. Ukrajinci su u nekoliko navrata pokušavali opasnije priprijetiti, no put do Pletikosine mreže nisu pronašli. Ostatak utakmice pripao je Hrvatskoj.

Prve naše prigode kreirao je rastrčani Luka Modrić. U 10. minuti je gurnuo u kontru nepreciznog Olića, pa u 15. je sam završio akciju šutem u naručje Pyatova. Nakon pola sata igre Srna prijeti iz slobodnog udarca, u nastavku akcije i Rakitić, no na semaforu nema promjene.

Ševčenko je bio jedini opasniji Ukrajinac, no bio je potpuno usamljen na našoj vrlo dobro zatvorenoj polovici. Niko Kovač i Vukojević radili su veliki posao u sredini, razbijali domaće pokušaje već u začetku i daleko od naših vrata. Posljednju prigodu u prvom dijelu imao je Ševčenko iz slobodnog udarca s 20 metara, no nije bio precizan.

Uvodnim minutama drugog dijela potpuno su dominirali naši reprezentativci. U 47. minuti puno gužve u petercu stvorio je Srnin korner, a u 50. je Modrić "zavrtio" Timoščuka i pucao ravno u ukrajinskog vratara. Minutu kasnije sreća je spasila Ukrajince.

Srna je izveo korner, Olić je nadskočio Nazarenka i zakucao loptu - u gredu. Milimetri su Hrvatsku dijelili od zasluženog vodstva. Tri minute kasnije pri udarcu Rakitića spasio ih je blok u posljednjem trenutku ispred Pyatova.

Ševčenko opet prijeti u u 55. minuti, kad je prošao gotovo cijelu našu obranu i potegnuo s 20 metara u dalji kut, srećom neprecizno. Nakon desetak minuta "stvaralačke pauze", novi pritisak naših uslijedio je u završnih desetak minuta. Stvorene su nove velike prigode u kojima je domaći vratar izrastao u junaka svojih navijača.

U 78. minuti Rakitić je iz slobodnog udarca na prvoj vratnici našao Olića, ovaj je još jednom najspretniji i puca u nebranjeni dio mreže, no lopta je prošla nekoliko centimetara od lijeve vratnice. U 81. minuti Srna je odličnom paralelom pronašao samog Modrića na drugoj vratnici, ovaj glavom iz prve cilja bliži kut Pyatova, no ukrajinski vratar brani svoju mrežu i bod svoje momčadi.

Hrvatska tako može zadovoljna otići iz Ukrajine, saznavši da smo definitivno bolja momčad od "žuto-plave". Šteta je što terensku premoć nismo okrunili pobjedom i tako napravili ogroman korak prema osiguravanju jednog od prva dva mjesta, no spoznaja da Ukrajinci definitivno nisu nikakav "bauk" može donijeti mir i vratiti pomalo poljuljano povjerenje u momčad Slavena Bilića. Nakon poraza od Engleske, Hrvatske je opet na pravom kolosijeku za Južnu Afriku!